Předvánoční čas v Dědicích v letech 2014-2019 - postavení a rozsvícení vánočního stromu

V letech 2014-2017 byla na dědickém náměstí Svobody provedena slavnostní výzdoba (jako akce pořádaná Osadním výborem Dědice) spojená od roku 2016 s postavením (provádí se v předstihu před samotným rozsvěcením, které proběhne v závěru listopadu) a ozdobením jehličnatého vánočního stromu.


Léta 2014-2015 se nesla ve znamení využití již vzrostlého listnáče, kterým se stala lípa rostoucí vedle mohutné zastávkové haly-přístřešku, což nezaznamenalo tak kladný ohlas jako první postavení mohutného smrku věnovaného Dědickým blízkým lesním závodem v roce 2016. Jehličnan pocházející z lesa podivického katastru byl věnován myslejovickým hajným Josefem Výmolou.

"Zřejmě se z toho stane pěkná tradice.", říkal novinářům v roce 2016, možná to bylo při pohledu na strom tyčící se na náměstí, předseda dědického osadního výboru Jiří Wasserburger. Celý citát přetištěný ve Vyškovském deníku zní ovšem takto: "Loni nám dělaly ozdoby na lípu. Letos jsme se školku rozhodli oslovit znovu. Zřejmě se z toho stane pěkná tradice." Program spojený s rozsvícením vánočního stromu měl začít ve čtyři hodiny odpoledne. "Rozsvítíme ho před pátou hodinou, až se setmí.", dodal.

Ne na každého působilo příjemně blikající bílé světlo ze svíček řetězu vyřazeného z užívání na náměstí ve Vyškově (díky čemuž mohl být uvolněn pro účel společenské akce a následný provoz v Dědicích, takže díky). Tento řetěz se na strom jako jediné světelné zařízení navěšoval až do roku 2016.

Vánoční výzdobu dodaly děti z místní mateřské školky (Mateřská škola Dědická), jak vysvětluje citát výše. Lidé, kteří rozsvícení vánočního stromu onu listopadovou sobotu navštívili, se mohli zahřát například na náměstí prodávanou medovinou, čajem aj. K tomu vyhrávala z reproduktorů hudba, popřípadě se uskutečnil další kulturní program. Již postavený a po setmění rozsvícený strom byl mnoha občany fotografován.

V tomto roce byl poměrně těžký strom postupně v krocích postaven za pomoci vypůjčených lešenářských trubek (dvojic červených, bílých a modrých) a dvou lan vlastními silami (rukama) Dědičáků, až vklouzl do jámy, v níž v květnu stojí postavená mája, kde byl zajištěn klíny. Někteří z nich k tomu byli způsobilí právě tím, že šli zrovna okolo. K jeho slavnostnímu rozsvícení pak došlo v sobotu 26. listopadu 2016.

V dalším roce s ohledem na zkušenost s těžkým stromem ovlivňujícím bezpečnost postupu postavení stromu s postavením smrku pocházejícího z téhož polesí (?) pomohla technika. Velkou radostí nejen dětí pobíhajících okolo rozsvíceného vánočního stromu bylo zapůjčení ještě jednoho řetězu - s barevnými světly. Do Dědic přišli lidé z širokého okolí, i z Vyškova. Záběr z videa Osadního výboru Hamiltony pořízeného v sobotu 25. listopadu 2017 s popiskem Tak v Dědicích už strom svítí, které ukazuje, jak to celé krátce před a po rozsvícení na dědickém náměstí vypadalo, je i připomínkou sounáležitosti Hamiltoňáků s Dědičáky.

Náměstí v Dědicích 25. listopadu 2017
 

Náměstí ve Vyškově 3. prosince 2017

V roce 2018 došlo k přerušení této jen několik let trvající tradice, když vzhledem k obecním volbám a v jejich důsledku změně ve složení zastupitelstva města Vyškova (povolební vyjednávání), nebylo na těchto místech dostatečného vědomí a vůle k tomu, aby se zařídila finanční podpora akce. Proto vzhledem k tuto skutečnost doprovázejícím vyjádřením z této strany bylo očekáváno obnovení společenské události rozsvěcování vánočního stromu v roce 2019 (finanční zajištění: instalace s pomocí jeřábu, možnost odběru elektriky apod.).

Nakonec ale v roce 2018 na náměstí o Vánocích záměrně přece jen blikal jeden strom. Místní Sokol jej svépomocí ozdobil. Pohnutkou mu k tomu mělo být, že v roce, kdy se u příležitosti stého výročí založení ČSR všude v republice sázely lípy, jako stromy svobody, nedostal na náměstí oficiálně vykázáno místo, kde by lípu mohl zasadit. A tak si ti dobří lidé vzali do parády již vzrostlou lípu vedle oné přerostlé autobusové zastávky.

Komuniké případu ze strany Osadního výboru Dědice zveřejněné 7. listopadu 2019 před odchodem lidí do hajan je poměrně stručné a výstižné: "Osadní výbor oznamuje, že město Vyškov letos nepodpoří finančně rozsvěcování vánočního stromku u nás v Dědicích. Avizované letošní rozsvěcování tedy u nás na náměstí Svobody neproběhne.".

Po zveřejnění neočekávané informace začátkem listopadu (však vzpomeňme na slova zastupitele Romana Celého pronesená 9. října toho roku navečer jen několik týdnů před posledním vývojem na setkání vedení města Vyškova s dědickými občany v nevytopené sportovní hale dědické sokolovny (*ten den v tu dobu venku pršelo, a kdo si na schůzku vzal nejen bundu, ale i šálu, jako to udělal pan starosta Karel Jurka, udělal jen dobře; protože v sokolovně už byly židle obsazeny platícími zákazníky): "Kdo je připraven, není překvapen"), z níž ihned, jasně a srozumitelně vyplynulo, že slavit se bude jen ve Vyškově, přišlo v plodné diskuzi několik komentátorů s různými radami.

Vedle prohlášení Jarky Chrástkové Vorlové: "Neuvěřitelné", konstatování Karla Janouška: "V zookoutku budou Vánoce určitě.", zamyšlení se Ladislavy Přibylové: "Je problém uříznout stromek, ani nemusí být velikej, vyhlásit den zdobení, ať se podílí místní občané, postavit tam várnici s čajem a máte pěknou sousedskou akci. Kábl k někomu do baráku, příspěvek na elektriku asi osada sežene, nebo ne? Když to město neplatí a chcete vánoční výzdobu.", se dostalo ještě na jinačejší názory.

Na oné stránce s názvem Vyškovská drbna tak Zdeněk Dostálek otázku postavil takto: "Jen otázka, osadní výbor si to není schopen zajistit sám?". Jakub Meitner při tom udiveně rozhazoval rukama: "Dědice nemají peníze..., tak to je pecka..., někde asi díra v peněžence ne???!!! Smutný.". Tomáš Ševčík filozofoval nad spojitostí ve vztahu dědický občan - státní rozpočet (přerozdělování peněz) a strom v Dědicích: "A já myslel, že za Dědice město Vyškov kasíruje nemálo peněz ze státního rozpočtu, aby jim na oplátku udělali strom." O pochopení možností Osadního výboru Dědice letos se zase pokusil Ondřej Bezděk: "Jednou ukážete, že to jde i bez nich, a bude to tak napořád."

Rada Miroslava Vévody se asi bude líbit kdekomu: "Nemusíte mít 10ti metrový strom, u kterého se bude osadní výbor plácat po ramenou, jak to zařídil." Jeho nabídka je prostě skvělá: "Klidně vám koupím ze svého větší stromeček u Alberta, místo "rozsvěcování" vyhlásíte zdobení stromečku občany Dědic, děti budou spokojené, že jejich jedna ozdůbka pomohla vánocům ve vaší chudé čtvrti a bude vše v pořádku. Nestačí plakat a hledat problémy, stačí najít jednoduchá řešení...".

Do sekce humor spadly i části zamyšlení Václava Adamce na stránce dědického osadního výboru, např.: "Logika je taková, že když se povolí stromek Dědicím, bude to precedent pro to, aby si o něj řekly Nosálovice, Křečkovice, Lhota, Opatovice, Rychtářov... a ačkoli je to nepříjemné, na tom argumentu něco je." a "Upřímně - jaký je provoz na náměstí v Dědicích? Prosím, argument o obdivování stromku z auta vynechejme, protože řidiči by se měli věnovat řízení.", a do sekce smutný humor: "(...) nechtějme stromeček jenom pro to, aby se na něj všichni zašli podívat na rozsvěcení a tím to skončilo, aby to prostě nebyl jen stromek pro dobrý pocit, který tam je, ale nikoho vlastně nezajímá.". Smyslem sdělení je vazba, nechtějme strom → stromek → stromeček vůbec?

Člověk, který bydlí úplně jinde, tuto a jí podobné peripetie z odstupu vidí takto: "Je to klasický problém každé větší místní části - notabene takové, která byla historicky významná ... Takže máte jen dvě možnosti - udělat si vše sami (vlajkoslávu, odznáčky a třeba i stromeček a náměstí). Nebo se trhnout ...".


Řekněme rovnou, že lidé v Dědicích (území zahrnující Hraničky, nemocnici, polikliniku a porodnici Vyškov, Letní pole, Pazdernu, Kozí Horku, Hamiltony, údolí Velké Hané, ...) jsou schopni obstarat spíše to prvně jmenované.