V pondělí 11. října 2021 se v Dědicích (ve sportovní hale za Sokolovnou) konalo setkání občanů Dědic s vedením města Vyškova.
Vítejte v Dědicích |
Z Vyškova přijeli starosta Karel Jurka, 1. místostarostka Karin Šulcová, místostarosta Josef Kachlík, místostarosta Roman Celý, a zástupci některých referátů (dopravní, životního prostředí ...).
Vedle letošní starostovny na náměstí to bylo v pořadí druhé takové setkání s občany (předchozí proběhlo v tuto dobu v roce 2019).
Někteří přítomní občané se zajímali o věci týkající se dopravního značení na ulicích Potoční, Jízdárenská, neexistující chodník z ulice Palackého na Kozí Horku, jízdu v protisměru v ulici Závodí, Mánesova, a jiné záležitosti (velký kruháč na Kozině zřejmě nebude ?), a dozvěděli se, jaké jsou možnosti řešení.
Setkání následně přineslo představení očekávaného více jak rok a půl připravovaného návrhu vztahujícího se k možné podobě rekonstrukce budovy bývalé zdravotní školy v Dědicích. Na plátno byly projektantem promítnuty původní plány ze začátku 20. století (1900, 1901) a plán přestavby z roku 1922) a plán a různé pohledy slučující trojrozměrné znázornění s nejbližším okolím.
Vedle přiblížení stavebního vývoje objektu byla zdůvodněna architektonická úprava jeho vzhledu, jak ji vidíte na obrázcích převzatých ze stránek Osadního výboru Dědice. Návrh představuje návrat k historické podobě budovy a přítomné zaujal. Budova se někdy v budoucnosti opět promění ve skvost vyškovsko-dědické aglomerace.
Výsledný rozsah úprav se může dle odezvy na návrh ze strany občanů a dle jejich potřeb měnit. Vše bude záležet na penězích, jelikož město Vyškov má v současnosti a dohledné době jiné důležité investiční záměry. Jde ale o to, aby byl projekt připraven, když by došlo na to, řešit, kde na něj vzít, a kdy už by jej mohla nějaká další dotace zvnějšku podpořit.
Výzvou předloženou občanům teď je, aby se průběžně zamýšleli nad tím, k čemu by jim budova měla sloužit. Základních škol je na území vyškovsko-dědické aglomerace dostatek. Město se bude soustředit zvláště na mateřské školky. A tak, co spolkový život - jak by tuto příležitost využili hasiči, fotbalisté, sokoli, orli a další, kterým bude tato otázka rovněž předložena?
Na stránce osadního výboru byla 4. listopadu zveřejněna výzva a už se objevily první odpovědi, např. názor, že představa využití objektu coby domu služeb, jejíž vznik je dnes již staršího data, je zřejmě passé. Navrhuje se uvažovat o nájemních bytech. Tady je záměrem dosáhnout větší zalidněnosti dědického náměstí - obsazenosti lidmi.
Kokarda v dědických barvách žluté a modré |
A co tak zmenšit artefakt autobusové zastávky na nezbytné minimum, aby se prostor umenšením překážek ve výhledu pohledově otevřel? Aby bylo jasné, že tam nejdete čekat na spoj, ale projít se s cílem někoho potkat, nebo přispět drobnou mincí na Dědice, jejím vhozením do k tomu účelu zřízeného umělého rybníčku. Namísto pískoviště - hřiště, založit květinové záhony nebo to celé předláždit. Na nové nástěnce by se našlo místo pro sdělení, jak se v Dědicích máme dobře - aby na to lidé nezapomínali, a tady si to stále připomínali. Tak zůstanou pro naši věc zapáleni.
Jedna věc jistou je, že by se občané nescházeli s do Dědic zavítavšími radními v hale vedle dvorku za Sokolovnou. V budově bývalé školy je velká místnost, která by jich hodně pojala - aula.
Ve všední dny v týdnu, o sobotách a nedělích by se v některých z místností podle rozvrhu v určité hodiny mohli scházet příznivci rozmanitých druhů vyžití, osobního rozvoje, vzdělávání se, zájmů, zábavy atd. Místa je dost.
Co by tam asi tak lidé hledali a uvítali - něco, co doma nemají? Každého snadno napadne, že z toho mohou vyjít například:
místnosti pro
- zpěváky (jednotlivci, sbory a skupiny) a hráče na hudební nástroje
- tancování lidových, starých a nových tanců
- malé plesy, vystoupení, besídky, čajové dýchánky, disco
- výroční schůze a jejich hlasování, pozvednutím ruky nebo s využitím hlasovacího software (opensource = s otevřeným zdrojovým kódem)
- klidné místo na doučování pro mladší a starší děti školou povinné i nepovinné a jejich doprovod
- možnost učení se, vzdělávání se v útulné studovně s příruční knihovničkou, s židlemi a křesly
- zkušebny, laboratoře, pracovny, dílny, kreslírnu
- divadelní společnost, ochotníky, komiky účinkující ve stoje
- přednášky a přednášející, s velkou tabulí na psaní křídou i fixy, s promítacím plátnem
- vzdělávací kurzy
- scházení se zájmových oddílů - například turistického, cyklistického, motorkářského, operního ...
- cvičení - aerobik a podobné, sálovou kopanou
- zájmové kroužky, spolkovou činnost
- rozjímání a přemýšlení nad všelijakými věcmi a hluboké dýchání v odhlučněné místnosti, povídání si se spoluobčany
- hry, deskové hry, "šachový kroužek"; protože je rozdíl rozvíjet se v místnosti s okny a v místnosti či sále bez nich, nebo dokonce hrát ve sklepě (v Kaťáku). V současnosti se šachový kroužek (pod Sportovním klubem Vyškov) pod vedením Stanislava Vémoly koná v Dukle v pátek v salonku od 16:00.
- družina pro úplně malé nebo o něco větší děti - jestli je toto někdy potřeba?
- ... ZDE POKRAČUJTE V SEZNAMU
Na setkání se probíralo i to, že dnes jezdí auty více lidí než dřív (protože na to mají), z čehož plynou stavební požadavky na místo pro tyto oře, ale že je ke zvážení zajistit, aby se kvůli výstavbě parkovacích stání (a navyšování jejich počtu) dále "nezabetonovávala" okolní plocha, kde je dnes zeleň.
V úvahách se prý má počítat s tím, že, co se týče možného využití budovy, věc se má tak, že se nejeví jako vhodné usilovat o zásadnější přestavbu (změna dispozice), snažit se o to, aby se podstatně měnil původní účel. Vizualizace, která zatím pro přímé srovnání nenabízí vedle budovy stojící kostel, ukazuje, že by se při jejím uskutečnění z ulice Dědické přes dvůr s plotem otevřel pohled na kostel.
Po rekonstrukci by budova mohla vydržet dalších sto, stopadesát let. Ve vizualizaci chybí kromě kostela, co se týče nejbližšího okolí, z věcí, jež bychom na náměstí rádi viděli, například vlajkové stožáry, umělecky hodnotná (může být) jezdecká socha a samozřejmě obelisk. Stávající vodní prvek na náměstí již prokázal svojí jednoduchostí nadčasovost. Jinde by něco takového postavili za miliony nebo se k tomu chystají. V Dědicích stačila trocha důvtipu.
Mezitím uvítáme zveřejnění dispozice navrhovaného objektu výše, společně s výkazy ploch. Je to kvůli přemýšlení a pro srovnání se stávající dispozicí a hmotovými poměry. Chceme se nad tím dál zamýšlet a nejen se bláhově zasnít. Je to příležitost pro architekta, aby znovu a tentokrát širšímu obecenstvu vysvětlil myšlenku stojící za "shozením" části areálu, která je dnes jako kulisa vidět při průjezdu křižovatkou. Přece jen z pohledu využití těch více než pár metrů čtverečních, kde jsou na obrázku navrhovány stromečky, se hodí poukázat na to, že baráky se přistavují do výšky a většinou se neubírá. Lesopark byl založen nalevo.
Z hlediska účelnosti využití prostoru v centru Dědic a kvůli sjednocení s vlastní budovou bývalé školy vzadu se nabízí varianta navrhnout zdvižení v návrhu sníženého objektu do stejné výše. Pokud je město Vyškov majitelem zpracované studie (?) poskytnutí souboru (zveřejnění) by umožnilo místním a přespolním architektům si s touto představou vyhrát.
Zase nás navštivte. Na shledanou v Dědicích |